Kamenička (Steinhof)

Okres: Tachov

Kategorie: Osada

Rok zániku: po 1945

Důvod zániku: 

Popis

Osada Kamenička patřila pod dnes již zaniklou obec Lučina. Jméno Steinhof upomíná na blízký vápencový lom, ve kterém se těžilo již od středověku. Původně byl na místě osady postaven hospodářský dvůr, který je v pramenech zmiňován již v roce 1555. Tento dvůr definitivně zanikl počátkem 19. století a na jeho místě vznikla osada, která jméno zaniklého hospodářského dvora převzala. Osada byla založena na pravidelném ulicovém půdorysu a osídlena byla domkáři, kteří zde vlastnili malá políčka. V roce 1838 měl Steinhof 12 převážně dřevěných chalup a obdobný počet domů zde vydržel až do první poloviny 20. století (15 domů).

V roce 1921 žilo v osadě 91 obyvatel německé národnosti. Po druhé světové válce byla osada vysídlena a následně zbořena.

Zdroj

  • Chytilův místopis ČSR (2. aktulizované vydání z roku 1929), vydal: Alois Chytil (Čechy, Morava, Slezsko, Slovensko, Podkarpatská Rus)
  • Zdeněk Procházka, Putování po zaniklých místech Českého lesa - II. Tachovsko
  • http://www.pohranici.cz

Poloha

Šířka N(Y)° 49.79003   Délka E(X)° 12.55900 (GPS)

Mapa ()

Fotografie (dobové / současné)

Spolufinancováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj Evropské unie Program přeshraniční spolupráce Cíl 3 ČR – Svobodný stát Bavorsko Investice do Vaší budoucnosti 

Kofinanziert durch den Europäischen Fonds für regionale Entwicklung (EFRE) der Europäischen Union Programm zur grenzüberschreitenden Zusammenarbeit Ziel 3 Freistaat Bayern – Tschechische Republik Investition in Ihre Zukunft